rp_wczasy12.jpgMało osób wie, że turystyka istnieje na świecie już od tysięcy lat. Jednymi z pierwszych podróży mającymi charakter turystyczny były już wyprawy w Starożytnym Egipcie. Ludność przemieszczała się na przykład po to, żeby wziąć udział w różnego rodzaju świętach o charakterze religijnym albo w celu podziwiania ogromnych budowli Gizy czy Aleksandrii.

Również w Celach religijnych podejmowali podróże starożytni Grecy, którzy wybierali się najczęściej do Delf, miejsca słynnej wyroczni oraz do świątyni Zeusa w Olimpii. Oprócz tego mnóstwo osób przyjeżdżało także na organizowane co cztery lata Igrzyska Olimpijskie. Jako, że w starożytnej Grecji nie rozbudowywano sieci dróg, większość podróży Grecy odbywali drogą morską.

Całkiem inaczej jeżeli chodzi o turystykę, wyglądała natomiast sytuacja w starożytnym Rzymie, gdzie istniała bardzo gęsta sieć dróg oraz punktów wypoczynku. Nawet kwestie bezpieczeństwa podróżnych były regulowane przepisami prawnymi. Rzymianie wyjeżdżali w dalekie rejony kraju np. w celach leczniczych i odpoczynkowych. Bardzo popularnymi kierunkami były wtedy np. Baden-Baden, Baile Herculane, Vichy czy Capri.