Katedra św. Anastazji (Katedrala Sv. Sosije) to kolejna budowla wzniesiona na placu starożytnego forum. Ta wspaniała IX-wieczna bizantyjska świątynia została przebudowana w stylu romańskim na przełomie XII i XIII wieku.

Katedrę wzniesiono na planie prostokąta, wewnątrz którego ulokowano półokrągłą apsydę. Budowa fasady ukończona została w 1324 roku, a składają się na nią trzy zachwycające, pięknie inkrustowane portale. Całość ozdobiona została rzędami ślepych arkad.

Portal ulokowany na środku, zdobią rzeźbione posągi, zaś zachwycające drzwi pokryte płaskorzeźbą, zwieńczone zostały niewielkimi kolumnami, wykonanymi w pięciu porządkach. Warto przyjrzeć się również umiejscowionej ponad drzwiami pięknej płaskorzeźbie ukazującej Zwiastowanie.

Dwa rzędy kolumn dzielą piękne trójnawowe wnętrze, w którym obejrzeć można ulokowane po bokach prezbiterium imponujące rzeźbione w drewnie stalle. Kolejnym elementem godnym uwagi jest bogato dekorowane cyborium wykonane w 1332 roku, pod którym znajduje się nieduży, wykuty z kamienia grobowiec św. Anastazji. Wykonanie sarkofagu zlecił w IX wieku biskup Donat.

W jednym z ołtarzy wykonanych w myśl architektury baroku, umiejscowiono fenomenalny obraz autorstwa Palmy il Giovane. Na uwagę zasługuje również wielki i masywny barokowy ołtarz Najświętszego Sakramentu, umiejscowiony w prawej nawie, tuż obok wejścia do baptysterium.

Przy katedrze wzniesiona została dzwonnica, której budowniczy wzorowali się na słynnej dzwonnicy w Rabie. jej budowę rozpoczęto w 1452 roku, jednakże ukończona została dopiero w XIX wieku.