3. Kościół św. Chryzogona (Sv. Krsevan). Pierwotnie na tym terenie ulokowany był targ rzymski, na miejscu którego w X wieku zbudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Świątynia została przebudowana w 1175 roku i do chwili obecnej podziwiać ją można w bardzo dobrym stanie. Niestety klasztor zburzono podczas II wojny światowej. W okresie świetności klasztor posiadał bogatą bibliotekę oraz skryptorium, w którym znajdowały się pięknie iluminowane rękopisy.

Kościół stanowi przykład wspaniałej trójnawowej, romańskiej świątyni, której zachwycające kolumny pochodzą z położonego w sąsiedztwie forum. Wewnątrz obejrzeć można ołtarz wykonany w stylu barokowym, zawierający posagi czterech patronów miasta Zadar: Anastazji, Zoila, Symeona oraz Chryzogona. Na uwagę zasługuje również wspaniale zachowana apsyda z romańskim krzyżem w ołtarzu i zachwycającymi III-wiecznymi freskami.

ADRES: Poljana Pape Aleksandra III.

GODZINY OTWARCIA: w okresie trwania sezonu koncertowego

WSTĘP WOLNY

4. Brama Lądowa i mury (Kopnena Vrata) wzniesiona została w 1543 roku. Projektantem budowli był znany architekt Michele Sanmichele. Brama wykonana została na kształt łuku triumfalnego i stanowiła wjazd do miasta. Podziały architektoniczne utworzone zostały z czterech pilastrów z białego kamienia.

Główną część budowli zdobi płaskorzeźba przedstawiająca św. Chryzogona na koniu. Ukazany jest również lew św. Marka, będący metaforą weneckiego panowania. Za bramą zobaczyć można ruiny starożytnych obwarowań oraz dawny wenecki arsenał. W centrum placu Wyzwolenia wznosi się rzymska kolumna.

Bablja Kula to średniowieczna wieża ulokowana w pobliżu głównego placu, przy której umiejscowionych zostało pięć studni. Cysterny te w czasach panowania rzymskiego miały za zadanie gromadzić wodę, która później dostarczano do mieszkańców Zadaru.