Zadar

Zadar ulokowany został na obszarze zajmowanym niegdyś przez Ilirów. Miasto ma taki sam układ zabudowań i ulic, jak w okresie panowania rzymskiego. Niegdyś port Zadaru był jednym z głównych ośrodków handlowych w tym regionie. W XII wieku miasto stało się przedmiotem sporu między węgierskim królem a Wenecją.

Na początku wieku XV, Władysław Andegaweńczyk sprzedał Wenecji wyspy oraz miasta położone na terenie Dalmacji. To właśnie po tym wydarzeniu nazwa miasta została zmieniona na Zarę, aczkolwiek nie była to jedyna modyfikacja weneckich władców. Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, wznoszono nowe świątynie oraz budowle świeckie. Po zakończeniu I wojny światowej Zadar został przyznany państwu włoskiemu, jednakże w 1929 roku, tuż po utworzeniu królestwa Jugosławii wielu Włochów zamieszkujących to miasto wyemigrowało na tereny Italii. W wyniku działań wojennych prowadzonych w trakcie II wojny światowej, zabudowania Zadaru zostały poważnie zniszczone.

Co warto zwiedzić?

1. Kościół św. Symeona (Sv. Sime) to romańska świątynia przebudowana w 1632 roku. W srebrnym XIV-wiecznym relikwiarzu, będącym 2-metrowym sarkofagiem, przechowywane są relikwie świętego Symeona sprowadzone do świątyni w XVII wieku. Po bokach grobowca znajdują się płaskorzeźby ukazujące sceny z życia tego świętego.

Na szczególną uwagę zasługuje zachwycający ołtarz, na którym przedstawiona została Madonna ze świętymi. W 1546 roku miejscowy artysta podjął się posrebrzenia ołtarzu.

ADRES: Trg Sime Budinica

GODZINY OTWARCIA: przed każda mszą

WSTĘP WOLNY

2. Kościół Mariacki i Muzeum Sztuki Sakralnej (Sv. Marija i Zlato i Srebro Zadra) wzniesiono przy placu zieleni. Dzwonnica należąca do zespołu budowli zbudowana została w 1105 roku, aby oddać cześć królowi Kolomanowi. Obok dzwonnicy wznosi się wielokrotnie przebudowywany kościół Matki Boskiej pochodzący z 1066 roku. Obecna fasada świątyni stanowi przykład architektury renesansu, a w jej trójnawowym wnętrzu obejrzeć można zachwycające sztukaterie wykonane w 1744 roku. Jeden z elementów kościoła stanowi duża galeria przeznaczona dla kobiet.

W sąsiedztwie kościoła Mariackiego zbudowany został klasztor, który obecnie stanowi siedzibę Muzeum Sztuki Sakralnej. W salach na parterze obejrzeć można eksponaty przedstawiające sztukę złotniczą, zaś na piętrze wystawiono rzeźby oraz obrazy m.in. XV-wieczny poliptyk wykonany przez Vittore Carpaccia.

ADRES: Zeleni trg.

GODZINY OTWARCIA: lato: pon. – sob. 10:00 – 12:30 i 18:00 – 20:00, niedz. 10:00 – 12:30