O egzaminie dojrzałości

Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, że od egzaminu dojrzałości, jakim jest matura, w dużym stopniu zależy ich dalsze życie. Dobry wynik bowiem jest gwarantem dostania się na upragnione studia, co następnie ma przełożenie na otrzymacie interesującej posady. Dlatego też przygotowania od jakiegoś czasu idą pełną parą, a stres maturzystów wzrasta wraz z każdym dniem.

Każdy z nich w tym roku będzie musiał obowiązkowo przystąpić do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz z dowolnego języka obcego. Do tego oczywiście dochodzą jeszcze przedmioty dodatkowe, których wybór jest w dużej mierze uwarunkowany od tego, jakie wymagania w procesie rekrutacyjnym przedstawiają dane uczelnie. Mimo, że zmian w reformach edukacyjnych jest wciąż całkiem sporo, to nadal obowiązuje podział na część ustną i pisemną. Egzamin można zdawać także na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym, z czego ten drugi daje większe możliwości przyjęcia na kierunki, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Tegoroczni maturzyści nie mogą więc narzekać na nudę, a okres wiosenny, który dla większości związany jest z beztroskim obcowaniem na łonie natury, dla nich jest czasem powtórek z przedmiotów, które zamierzają zdawać. Okazuje się bowiem, że materiału, który przerabiany był przez trzy lata, jest całkiem sporo, a wiadomo, że pamięć ludzka jest dość zawodna i często trudno odtworzyć to, co przyswajane było w dużym odstępie czasowym.

Mimo, że w okresie edukacji, wielokrotnie przerabia się arkusze maturalne, to nigdy nie wiadomo, czym w tym roku zaskoczą komisje edukacyjne, a one bywają całkowicie nieprzewidywalnie. Warto więc być przygotowanym na każdą możliwą ewentualność. Młodzi ludzie odczuwają dużą presje zarówno ze strony nauczycieli, jak i rodziców, ale sami mają też świadomość, że matura nie na darmo została nazwana egzaminem dojrzałości. Zadaniem dorosłych powinno być więc nie tylko straszenie, ale przede wszystkim motywowanie i wsparcie, bowiem odpowiednie nastawienie może w dużym stopniu ułatwić przygotowania maturalne.