Wady i zalety domów z drewna

Wspomniane we wcześniejszym tekście domy z drewna, oprócz tego, że posiadają szereg różnorodnych zalet, cechują się także wieloma wadami, które także warto wziąć pod uwagę decydując się na kupno domu wykonanego z drewna. Jedną z wad jest mała bezwładność cieplna, która sprawia, że dom stosunkowo szybko się wychładza, ale jednocześnie w upalne dni, znacznie wolniej się nagrzewa. Ponadto, tego rodzaju domu mają ograniczone rozpiętości stropów, które ograniczają tym samym wymiary poszczególnych pomieszczeń znajdujących się w domu. Zdaniem specjalistów, dla uzyskania większych rozpiętości wnętrz należy stosować specjalnie do tego przygotowane podciągi bądź dźwigary stropowe.

Zdaniem producentów domów wykonanych z drewna, ich wadą jest także to, że w Polsce drewno, jako konstrukcyjny materiał budowlany, nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, nawet pomimo tego, że w wielu krajach to właśnie domy z drewna stanowią znacznie większą część jednorodzinnego budownictwa. Technologia produkcji domów z drewna jest niezwykle wysublimowana i wymaga w związku z tym dużej dokładności oraz kultury technicznej i znajomości wymagań techniczno- montażowych. Minusem takich domów jest także to, że różne wymiary materiałów budowlanych, takich jak na przykład izolacji cieplnej, płyt drewnopochodnych czy płyt gipsowych powodują utrudnienia przy systemowym rozstawie słupów oraz belek stropowych. Ten brak wspólnego systemu wymiarowego w znaczący sposób wpływa także na wzrost kosztów budowy takiego domu.

Pomimo sporej ilości wad, domy drewniane są jednak bardzo polecane, chociażby ze względu na to, że drewno jest jedynym, tak szeroko dostępnym oraz całkowicie odtwarzalnym przez przyrodę surowcem. Warto pamiętać także o tym, że koszty produkcji drewna oraz jego przetwarzania na inne produkty, są w porównaniu z innymi materiałami, stosunkowo niskie, a same procesy przemysłowe w znacznie mniejszym stopniu zagrażają środowisku.