Budownictwo drewniane

Budownictwo drewniane, które dzisiaj cieszy się coraz większą popularnością w Polsce istnieje praktycznie od wieków. Różnorodne przykłady wspaniałych drewnianych obiektów sprzed lat można spotkać niemal w każdym zakątku naszego kraju, zarówno na wsiach, jaki w miastach. Warto pamiętać o tym, że największy rozwój drewnianego budownictwa nastąpił w Polsce dopiero z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to Polacy zaczęli powracać z emigracji z krajów, w których budownictwo drewniane cieszy się ogromną popularnością.

Zdaniem specjalistów bardzo duży wpływ na rozwój oraz wzrost popularności budownictwa drewnianego wpłynął między innymi rozwój handlu, nowoczesne technologie oraz wysokiej klasy materiały budowlane. Drewno jest coraz częściej polecane jako podstawowy materiał do budowy domu także ze względu na ochronę środowiska. Warto pamiętać o tym, że drewno oraz jego produkty przyczyniają się w znaczący sposób do walki ze zmianami klimatycznymi chociażby dlatego, że magazynują one węgiel oraz zastępują inne produkty, których produkcja charakteryzuje się wyższą emisją dwutlenku węgla.

Ogromną zaletą domów drewnianych jest to, że można posadowić je zarówno na tradycyjnej płycie fundamentowej, jak i na stropie drewnianym z podpodłogową pustką. Warto pamiętać o tym, że do budowy konstrukcji szkieletu domu należy stosować wyłącznie drzewo iglaste, które było suszone komorowo, ponieważ wtedy nie wymaga ono impregnacji chemicznej. Wielu osobom domy z drewna kojarzą się przede wszystkim z ogromną trwałością, zdrowiem oraz solidnością. Domy z drewna ze względu na swoją trwałość nie wymagają przeprowadzania praktycznie żadnych remontów zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Taka możliwość znacznie obniżona koszty utrzymania domu, co jest dla wielu osób niepodważalną zaletą.