Rate this post

tani hostel (4)Żary to liczące około 38 tysięcy mieszkańców, leżące we wschodniej części tak zwanego mezoregionu Wzniesienia Żarskie między rzekami Bobrem a Nysą Łużycką.
W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku często nazywane były złośliwie (razem z Żaganiem i Gubinem)- trójkątem Bermudzkim.
Po drugiej wojnie światowej miasto kilka razy zmieniało nazwę (Żuraw, Żóraw, Żarów) zanim wprowadzono obecną.
Pierwsze wzmianki o istnieniu w tym miejscu osady datują się na 1007 rok (kronika Thietmara), a około 1030 roku osada została włączona do państwa polskiego przez Mieszka II. Prawa miejskie (prawo magdeburskie) żary uzyskały już w 1260 roku. Skomplikowane dzieje historyczne tego regionu sprawiły, że Żary często zmieniały przynależność państwową.
W czasie drugiej wojny światowej w mieście istniał oddział zakładów lotniczych Focke-Wulf. Miast zostało wyzwolone z rąk niemieckich przez Armię Czerwoną 13 lutego 1945 roku.
11 kwietnia 1944 roku miał miejsce nalot aliancki, który w dużym stopniu zniszczył miasto, ale zachowało się jednak kilka ciekawych historycznych zabytków wartych obejrzenia: Zamek Dewinów- Bibersteinów, gotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, barokowy pałac Promnitzów, dzwonnica z XIV wieku, piętnastowieczny ratusz oraz pozostałości średniowiecznych murów miejskich.