Trudności z uzyskaniem pozwolenia na pracę, kontyngenty poza UE i kalkulatory online to tylko najważniejsze zmiany, z którymi borykają się kluby piłkarskie w Europie oraz Angielska Premier League po wyjściu Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej. Brexit oznaczał zmiany dla wszystkich branż w Wielkiej Brytanii. Oderwanie się tego kraju od UE szczególnie utrudniło pozyskiwanie europejskich talentów, gdyż nowe przepisy wpłynęły na branżę piłkarską na rynku transferowym.
Od 1 stycznia 2021 r. rząd Wielkiej Brytanii wprowadził nowe przepisy, które miały wpływ również na angielską piłkę nożną. Rekrutacja graczy międzynarodowych stała się bardziej skomplikowana w wyniku przepisów Brexitu znoszącego swobodę przemieszczania się między Wielką Brytanią a UE. Podobnie jak inni zagraniczni pracownicy w innych branżach, zagraniczni piłkarze muszą przejść pełne procedury przed przeprowadzką do Wielkiej Brytanii.
Utrudnienia w rekrutacji talentów
W przeszłości duże brytyjskie kluby utrzymywały w Europejską sieć rekruterów, którzy monitorował europejskich graczy na wszystkich poziomach. Jeśli zawodnik w dowolnym klubie w obrębie Unii został uznany za odpowiedniego do zasilenia angielskiego klubu, mógł przy prostej procedurze, związanej z pozwoleniem na pracę znaleźć zatrudnienie na Wyspach. Sposób rekrutacji piłkarzy z zagranicy jest obecnie znacznie złożony i w ocenie ekspertów, ma negatywny wpływ na kondycję angielskich klubów sportowych. Angielska Premier League był zmuszona ograniczyć liczbę zagranicznych graczy w swoich klubach.
- Od stycznia 2021 r. angielskie kluby są zobligowane do utrzymania maksymalnie trzech obcokrajowców poniżej 21 lat w swoim składzie oraz, co znamienne, nie mogą podpisywać kontraktów z piłkarzami z zagranicy poniżej 18 lat.
- Jedynie kluby League of Ireland mogą skorzystać z przepisów Brexitu, które uniemożliwiają graczom przenoszenie się do Anglii do 18 roku życia.
Punkty i kalkulatory przed transferami
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Angielski Związek Piłki Nożnej (FA) uzgodniły kryteria oceny zagranicznych piłkarzy. Punktacja GBE skupia się na międzynarodowych występach zawodników seniorów i juniorów, występach klubowych zawodnika pod względem liczby rozegranych minut oraz informacji na temat macierzystego klubu. Jeśli gracz zdobędzie 15 punktów w rankingu przed transferem, otrzyma GBE na podstawie następujących kryteriów:
- statystyki międzynarodowych występów seniorów i juniorów starszych
- Pozycja sprzedającego się klubu, w oparciu o ligę, w której się znajduje, pozycję w lidze i postępy w rozgrywkach kontynentalnych;
- Występy klubowe na podstawie minut rozgrywek ligowych i kontynentalnych.
Czy Brexit przyniósł tez jakieś dobre zmiany?
Zależy, jak na to spojrzeć. Trzeba przyznać, że po wprowadzeniu Brexitu angielskie kluby wydają zdecydowanie mniej na zagranicznych piłkarzy. Niestety widać też wyraźnie, że w ostatnich sezonach wydatki na mistrzostwa Premier League znacznie się zmniejszyły. Trudności finansowe, które obecnie odczuwają kluby mistrzowskie, takie jak Derby County i Reading, są prawdopodobnie tylko wierzchołkiem góry lodowej i angielskie kluby czekają jeszcze większe tarapaty. Co prawda można dopatrywać się korzyści, w tym, że narodowi piłkarze będą mieli szansę na większy rozwój, ale także istnieją obawy o spadek poziomu angielskiej piłki.
Podsumowując
Piłka od zawsze rządziła się własnymi prawami do czasu Brexitu. Dlatego wydaje się, że przepisy brexitowe mocno ograniczyły narodową chlubę, jaką jest angielski futbol.
Sprawdź również: Czy Unia wytrzyma w obecnym stanie? Możliwy kolejny exit?