Czołem huncwoty! Rabiańska 9 – Żywe Muzeum Piernika. Zapamiętajcie ten adres. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Torunia. Kto jeszcze nie był, niech szybko nadrabia!

W poście poświęconym 7 rzeczom, które można zrobić jesienią w Toruniu, jedną z wymienionych aktywności było spojrzenie na swoje miasto oczami turysty. Jak wam idzie? My ten punkt odhaczyłyśmy we wtorek, a wszystko za sprawą wizyty w Żywym Muzeum Piernika.

Jeśli muzeum do tej pory kojarzyło się wam ze średniej urody eksponatami w szklanych gablotach, najwyższy czas zmienić swoje wyobrażenia. Niczego takiego w Żywym Muzeum Piernika nie doświadczycie. Zamiast tego zostaniecie przyjęci na terminowanie do Piernikarskiego Mistrza, by zdobyć stopień czeladnika. Pod czujnym wzrokiem jego i Wiedźmy Korzennej będziecie rozpoznawać przyprawy, ucierać je w moździerzu, wyrabiać ciasto, wałkować i odciskać formy. Przeniesiecie się do wieków średnich, więc wszystkie te czynności wykonacie ręcznie, a czas pieczenia pierników odmierzać będziecie w zdrowaśkach. No cóż, narobicie się. A wszystko po to, by wrócić do domu z własnoręcznie wykonanym piernikiem, którego ze względów higienicznych i tak nie powinniście jeść. Nie martwcie się, są tacy, co zjedli i żyją. Poza tym uczestniczenie w produkcji pierników to zabawa sama w sobie. I to nie tylko dla najmłodszych. Nasza grupa zwiedzająca, licząca kilkanaście osób, składała się z samych dorosłych, którym uśmiechy nie schodziły z twarzy. Pewnie dlatego, że całość prowadzona była z dużą dawką humoru, a oprowadzający mówili językiem udającym staropolski.

Gdy pierniki rumienić się będą w piecu, dla was będzie to okazja na małe zakupy. Na terenie Muzeum znajduje się sklep z pamiątkami i piernikami. Kupić można m.in. drewniane foremki, broszury z przepisami i historią pierników, magnesy, koszulki i wiele innych. Można sobie też sprawić list wyuczony, który będzie poświadczeniem nabytej wiedzy.

Tych, co myślą, że po wypieczeniu pierników skończą pracę, czeka zawód. Z gotowymi wyrobami przeniesiecie się bowiem piętro wyżej, wprost do wieku dwudziestego, gdzie Brat z Siostrą szukają chętnych do pracy w swojej piernikarni. Tu już maszyny wyrabiają, dzielą i wałkują ciasto, a zadaniem pracowników jest ich obsługa. Nawet zdrowasiek odmawiać nie trzeba, gdyż czas odmierza wiszący na ścianie zegar. A ręczne pozostaje jedynie zdobienie pierników.

Podczas zwiedzania usłyszycie wiele ciekawostek związanych z piernikami. Czy wiedzieliście, że gotowe ciasto powinno leżeć 12 niedziel, czyli 3 miesiące zanim upieczemy z niego pierniki? Kiedyś podobno, jak w domu rodziła się córka, wyrabiano ciasto, a pierniki pieczono dopiero w dniu jej zamążpójścia.

Jest jeszcze jedna rzecz, której nauczyłyśmy się w Żywym Muzeum Piernika. Wyobraźcie sobie, że przez cały ten czas na Boże Narodzenie wcale nie robiłyśmy pierników tylko zwykłe ciastka korzenne, a to z powodu braku w naszych wypiekach jednego, bardzo ważnego składnika.

Informacje praktyczne

Żywe Muzeum Piernika to pierwsze takie muzeum w Europie. National Geographic wyróżnił je tytułem “Cudu Polski”. Nieustannie zajmuje też drugie miejsce na liście toruńskich atrakcji na portalu Tripadvisor. Wyprzedza je jedynie Starówka. Nic więc dziwnego, że chętnych do zwiedzania nie brakuje. Dlatego warto wcześniej dokonać rezerwacji telefonicznie bądź mailowo. Od stycznia 2016 roku będzie to możliwe za pośrednictwem specjalnego systemu internetowego. Na zwiedzanie Muzeum zaprasza o każdej pełnej godzinie. Ostatnie wejście o 17:00. Za bilet normalny zapłacicie 12 zł. Wstęp dla uczniów i studentów kosztuje 9,50 zł. Żywe Muzeum Piernika ma także ofertę dodatkową. Można tu wyprawić urodziny dziecka, zorganizować spotkanie firmowe, a nawet zamówić piernikowy logotyp.

Mam nadzieję, że za dużo nie zdradziłam i żaden pypeć mi na języku nie wyrośnie.

tags: zmywarka electrolux esl 66010 instrukcja obsługi, bobibobi 13tka gry platformowe, icarly się żegna po polsku cały odcinek, casio fishing gear illuminator instrukcja obsługi, gks katowice tapety na pulpit, ignacy krasicki poeta gorzki czy śmieszny, dwa serduszka nuty, czarodziejki odc 178