rp_zdjecie25.jpgWiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że turystyka była zjawiskiem znanym również w danych czasach. Przykładowo w średniowieczu najczęstszymi motywami wypraw były bardzo często względy czysto religijne. Ludność chrześcijańska podróżowała przede wszystkim do Rzymu, terytorium dzisiejszego Izraela, a także grobowca apostoła Jakuba w Santiago de Compostela. Pielgrzymki odbywali także hinduiści oraz wyznawcy buddyzmu, a Arabowie podejmowali wyprawy najczęściej w celach handlowych.

W Europie młodzi arystokraci wysyłani byli przez rodziców po nauki na zagraniczne uniwersytety, aby poszerzali oni swoją wiedzę. Oblegany był zwłaszcza Uniwersytet Boloński i uczelnie w Padwie oraz Niemczech.

Okres średniowiecza, a także renesansu to również znane wyprawy odważnych podróżników ? wyprawa Marco Polo do Chin, Muhammada Ibn Battuty do krajów azjatyckich i afrykańskich oraz podróż Francesco Petrarki w Alpy Prowansalskie. Mieliśmy też wtedy do czynienia z Wielkimi Podróżami Geograficznymi jak choćby odkrycie drogi morskiej do Indii oraz Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.