Cóż oznajmić ludziom? To sytuacja, przed którą staje każdy, kto musi żyć po rozwodzie. Może już masz doświadczenie… unikania znajomych? Co gorsza, nawet jeśli ty tego nie robisz, na pewno twoi znajomi, tak właśnie się zachowują. Dlaczego?

Cokolwiek już słyszeli, że widocznie jesteś po rozejściu się, ale nie potrafią z tobą o tym dyskutować. Zastanawiają się jak funkcjonujesz po rozwodzie, czy to na pewno prawda, lub czy ciebie nie zmartwią, mówiąc o tym, czy nie będą zbytnio gruboskórni. Jest to dla nich wysoce krępująca sytuacja. Dla ciebie zresztą też. Nie musisz od razu szukać pomocy psycholog. lub na psychoterapii, sam w łatwy sposób możesz to rozstrzygnąć.

Możesz sytuację wyjaśnić bardzo prosto.

Najlepiej powiedzieć znajomym w twoim pobliżu, że rozstaliście się i nie jesteście już w związku. Nawet, jeżeli wszyscy już o tym wiedzą, każda z tych osób musi to jednak usłyszeć od ciebie bezpośrednio, tak by wszyscy mieli pojęcie, co inni wiedzą w tej sprawie. Najczęściej wystarczy bardzo krótka informacja. Niektórym osobom, z którymi nie masz żadnej chęci wyczerpująco dyskutować o tej sprawie, możesz oznajmić choćby tak: „Czy wiesz, że rozstaliśmy się? Pragnę ci po prostu to przekazać. Jestem przekonany, że niełatwo to przetrwamy, jednak oboje jesteśmy przekonani, że bądź co bądź będzie to właściwe rozwiązanie”. Jeśli twój znajomy chce się wdać z tobą w dialog w tej sprawie, podejmij decyzję, czy masz na to ochotę chęć, czy nie. Jeżeli nie masz ochoty, powinieneś rzeczowo powiedzieć: „Wszystko to jest dla mnie w tej chwili dość przykra i wolałbym za dużo o tym nie mówić. W tej chwili staram się sobie poukładać życie po rozwodzie. Miło mi wiedzieć, że mogę z tobą o tym pogadać. Zatem znasz problem i wierzę, że możemy nadal współdziałać jak dawniej”.

A co jeżeli niektórzy zbytnio interesuje się twoim życiem po rozwodzie?

Niewątpliwie, bliżsi przyjaciele i krewni będą spodziewać się od ciebie informacji i być może również sprawozdania z przebiegu zdarzeń, który przyczynił się do rozwodu. Z pewnością niektórzy i tak być może wiedzieli o wszystkim. Jedynie od ciebie zależy, czy masz ochotę jeszcze opisywać jak przebiega twoje życie po rozwodzie, czy też jak do tego doszło. Jeżeli o pewnych kwestiach nie chcesz mówić, powiedz to bez owijania w bawełnę. Być może, niekiedy będziesz musiał powstrzymywać ich zainteresowanie, nie wahaj się jednak przed tym. Trzymaj się stanowiska wyjściowego, póki nie postanowisz tego zweryfikować.