rp_zdjecie27.jpgNiewiele osób tak naprawdę wie o tym, że turystyka wcale nie jest zjawiskiem nowym, tylko ma swoje korzenie już w starożytności. Już w starożytnej Grecji niezwykle popularne były wyprawy do odległych miast-państw takich jak Olimpia ( na przykład z okazji organizowanych tam co cztery lata igrzysk olimpijskich ), Ateny czy Delfy, gdzie znajdowała się słynna Wyrocznia Delfijska.

O ile w Grecji podróże turystyczne, z racji mało rozbudowanej sieci drogowej, odbywały się raczej drogą morską, o tyle na przykład w starożytnym Rzymie ludność przemieszczała się do różnych miast już brukowanymi traktami, wzdłuż których często były rozmieszczone zajazdy i miejsca do odpoczynku. Rzymianie najchętniej wybierali się w podróże w celach wypoczynkowych i zdrowotnych, a celami ich wypraw były nadmorskie oraz alpejskie kurorty.

Podróżowali też przedstawiciele kultury Egiptu, Mezopotamii oraz ludność z krajów arabskich. Ci ostatni z reguły wyruszali na wyprawy w celach handlowych, poszukując rynków zbytu na swoje towary.