skoki-tandemowe-1Irlandczycy od dawien dawna znani są ze swej olbrzymiej gościnności; według jednej z legend, gdy Irlandczyk odwróci się plecami od potrzebującego nieznajomego przynosi to pecha całemu jego domowi i irlandzkie ciepło i gościnność trwają mimo zmian, jakie zachodzą na świecie. Praktykowane to jest nie tylko w domach, ale także na przykład w pubach: na przykład, gdy ktoś dołącza do grupy stawia wszystkim kolejkę i nikt nie zapali sam papierosa zanim nie poczęstuje wszystkich dookoła?
W Irlandii silne są także więzi rodzinne: w jednym domu niejednokrotnie żyją zarówno rodzice jak i dorosłe już dzieci, a często się zdarza, że rodzeństwo, które nie ma swoich partnerów mieszka pod wspólnym dachem. W irlandzkiej rodzinie mimo emancypacji kobiet często w dalszym ciągu zachowany jest tradycyjny podział ról na męskie i kobiece.
Najważniejszym państwowym świętem Irlandii jest Dzień Świętego Patryka, który obchodzony jest 17 marca. Odbywają się wtedy parady gdzie królują barwy narodowe (pomarańczowy, zielony i biały) i jest to czas szczycenia się swoją narodowością.
Boże Narodzenie to także dla Irlandczyków (tak jak i dla milionów innych nacji) ulubione święto; wprawdzie wigilii nie obchodzi się tak jak w Polsce, (chociaż katolicy idą na pasterkę); prawdziwe świętowanie zaczyna się od uroczystego obiadu 25 grudnia, na którym tradycyjnie podaje się indyka, a na Wielkanoc często wspomina się jako rocznicę powstania wielkanocnego, które było bardzo ważne w odzyskaniu niepodległości a dzieci cieszą się wielkimi czekoladowymi jajami.
86 % Irlandczyków jest katolikami, (chociaż praktykuje około połowa), 6% nie wyznaje żadnej religii, a 3 % to członkowie Kościoła Irlandii (jest to irlandzki odpowiednik Kościoła Anglikańskiego).