Wiele osób z pośród społeczności miejskiej ma ochotę kupić dom na wsi. Nieruchomości na wsi można nabyć nawet za 50 – 70 tysięcy. Jednak taka nieruchomość wymaga zazwyczaj remontu i to często kapitalnego. A to niesie za sobą kolejne tysiące, które trzeba zainwestować w odnowienie, remont. Ale dobrze zaplanowana renowacja może nie być aż tak kosztowna. Gdy rozejrzymy się dokładnie po rynku budowlanym, to zobaczymy, że wiele drogich „wyjść” można zastąpić tańszymi zamiennikami.
Przed zakupem posesji trzeba znać odpowiedź przynajmniej na dwa pytania. Pierwszym z nich jest to, czy taka inwestycja przyniesie zysk, bo przecież nikt nie inwestuje z myślą o stracie?
Po drugie przed rozpoczęciem odnawiania podupadłej nieruchomości trzeba wiedzieć, jaka ona ma być? A jakość jej zależy od przeznaczenia. Czy będzie przeznaczona na domek letniskowy, gdzie będzie można wpadać na weekendy z rodziną i przyjaciółmi, albo zamieszkać w czasie urlopu i rozkoszować się urokami wsi. A może nieruchomości po remoncie zostaną korzystnie sprzedane, lub zostaną wynajęte. Albo też postanowimy zmienić wszystko w swoim życiu i na stałe przeprowadzić się z miasta na wieś.