turystyka (16)Milanówek (miasto i gmina) leży w województwie mazowieckim konkretnie na Równinie Łowicko ? Błońskiej) i wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej. Liczy sobie około 16 tysięcy mieszkańców. Miejscowość powstała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to dobra należące do Michała Lasockiego zostały rozparcelowane. Od samego początku swego istnienia Milanówek był przede wszystkim miejscem letniskowym dla bogatszych mieszkańców1) Warszawy, którzy tutaj stawiali okazałe domy letniskowe, które niejednokrotnie stawały się wystawnymi willami, gdy ich właściciele decydowali się osiąść tu na stałe.
Najbardziej znanym letnikiem Milanówka na początku jego istnienia był pisarz Bolesław Prus.
W latach dwudziestych ubiegłego stulecia powstała tu Centralna Doświadczalna Stacja Jedwabnicza, która po wojnie przekształciła się w zakłady Jedwabiu Naturalnego ?Milanówek?.
Milanówek znany jest także z tego, że w tutejszym kościele Św. Jadwigi w czasie drugiej wojny światowej przechowywano urnę z sercem Fryderyka Chopina, a w czasie powstania warszawskiego swój sztab miały tu organy Polskiego Państwa Podziemnego (z tego względu Milanówek nazuwano ?małym Londynem?.
Prawa miejskie Milanówek uzyskał w roku 1951.
Obecnie Milanówek jest także siedzibą Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej, czyli najmłodszego archiwum państwowego.