szkola-paralotniowa-1Jastarnia to niewielka (około 4 tysiące mieszkańców) miejscowość w województwie pomorskim w powiecie puckim położona na Mierzei Helskiej. Składa się z dwóch podstawowych części: Kuźnicy i Juraty.
Najstarsze ślady obecności człowieka na tym terenie datują się już z I wieku przed naszą erą, a w czasach nowożytnych pojawia się w źródłach historycznych w związku z wystawieniem przez Krzyżaków przywileju dla pobliskiego Helu.
Do XX wieku Jastarnia zamieszkiwana była przeważnie przez rybaków. W roku 1973 miejscowość otrzymała prawa miejskie. W drugiej połowie ubiegłego wieku uznano Jastarnię za miejscowość, która posiada warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego.
Największy rozwój Jastarnia przeżyła w okresie międzywojennym: w tym czasie powstał tu port rybacki i doprowadzono linię kolejową.
W dzisiejszych czasach jest przede wszystkim miejscowością turystyczną i uzdrowiskową.
W Jastarni godne obejrzenia są pamiątki związane z drugą wojną światową: skansen fortyfikacji z 1939 roku, ruiny niemieckich instalacji przeciwlotniczych, Ośrodek Oporu Jastarnia ( schrony bojowe), a także Muzeum Pod Strzechą, zbiory rybackie w bosmanacie portu, sam port i kościół.