O tym jak ważna jest bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw nie trzeba chyba przypominać. Każdy rodzić rozumie to doskonale. Potencjalny upadek z urządzenia zabawowego może się skończyć dla dziecka naprawdę tragicznie.

Właściwie zainstalowana bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw pozwalają uniknąć wielu niebezpiecznych urazów. Istnieje wiele materiałów amortyzujących upadki, np.: sztuczna trawa, nawierzchnie wylewane, nawierzchnie syntetyczne, płytki i maty gumowe, materiały naturalne (trawa, piasek, żwir, kora, wióry). Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety.
Do zalet materiałów naturalnych należy niewątpliwie ich niski koszt. Jednak jest to dobre rozwiązanie jedynie dla placów zabaw o małej wysokości. Niewątpliwą wadą jest na przykład szybkie niszczenie się trawy wskutek intensywnego użytkowania, konieczność regularnego uzupełniania oraz oczyszczania materiałów sypkich.
Najwięcej zalet posiadają nawierzchnie z płytek gumowych, które przede wszystkim amortyzują potencjalny upadek z przyrządów zabawowych, są łatwe w utrzymaniu i trwałe, odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne, nie wymagają konserwacji.