Toruński festiwal światła trwa w najlepsze. Nie sposób nie zauważyć zamkniętych ulic, spacerujących wieczorami tłumów, a wreszcie i podświetlonych budynków. My na Bella Skyway byłyśmy wczoraj i na świeżo dzielimy się naszymi odczuciami. Wybrałyśmy trzy naszym zdaniem najlepsze instalacje i trzy takie, które spokojnie możecie pominąć w waszym planie zwiedzania.

3 najlepsze instalacje na Bella Skyway Festival 2015

Light Paintings

Gdzie: Teatr im. Wilama Horzycy

Kiedy: 25-30.08.2015, 20.30-24.00

Wideomapping to najmocniejszy punkt całego festiwalu. Tego typu projekcje można było podziwiać na Collegium Maximum i Pałacu Dąmbskich, ale to instalacja “Light Paintings” prezentowana na Teatrze im. Wilama Horzycy zrobiła na nas największe wrażenie. Na fasadzie budynku pojawiały się motywy folklorystyczne z różnych krajów. Było bardzo kolorowo i różnorodnie. Autorami projektu są Nuno Maya i Carole Purnelle z portugalskiej grupy Ocuba.

Chmura

Gdzie: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego

Kiedy: 25-30.08.2015, 20.30-24.00

To była pierwsza instalacja, jaką obejrzałyśmy wczorajszego wieczoru. Może dlatego zapadła nam w pamięć? A może dlatego, że naprawdę niewiele było ciekawszych od niej? “Chmurę” wykonano z 6000 żarówek, które obserwatorzy mogli włączać i wyłączać pociągając za znajdujące się pod rzeźbą sznurki. Liczba osób, które w tym samym czasie mogły oglądać instalację, była ograniczona, dzięki czemu na dziedzińcu nie było tak tłoczno, jak w innych miejscach. Przynajmniej o 20.30. Autorami projektu są Caitlind Brown i Wayne Garrett z Kanady, którzy “Chmurę” prezentowali m.in. w Moskwie, Pradze i Madrycie.

Bukiet abażurów

Gdzie: Ulica Szeroka

Kiedy: 25-30.08.2015, 20.30-24.00

Na tych z was, którzy uczestniczyli w poprzedniej edycji festiwalu, “Bukiet abażurów” pewnie wielkiego wrażenia nie zrobi. My nie mamy w pamięci zeszłorocznej instalacji “Galeria Galaktyka”, dlatego abażury, które wyglądały jak bukiety kwiatów nam się spodobały. Mało tego, Julia stwierdziła nawet, że gdyby postawić pod nimi ławki, mogłyby tak stać przez cały rok, co zgadza się z opisem instalacji, w którym mowa o “meblu miejskim tworzącym ciepłą i przyjazną atmosferę” oraz o “miejscu idealnym do spotkania i rozmowy”. “Bukiet abażurów” stworzyła francuska grupa Tilt.

3 najgorsze instalacje na Bella Festival 2015

Światłoczułe

Gdzie: Dolina Marzeń

Kiedy: 25-30.08.2015, 20.30-24.00

2,5-kilometrowa sieć oplatająca drzewa w Dolinie Marzeń wykonana została przez podopiecznych Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka oraz dwóch toruńskich szkół: Gimnazjum nr 2 oraz Zespołu Szkół nr 28. W rzeczywistości były to wiszące na drzewach fluorescencyjne bryły. Światła tam było niewiele, jeśli więc nie planujecie oglądania wszystkich atrakcji Bella Skyway, tę możecie spokojnie sobie odpuścić.

Lightfall

Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej

Kiedy: 25-30.08.2015, 20.30-24.00

Kolejnym rozczarowaniem był ostatni punkt naszej wycieczki, czyli instalacja “Lightfall” na bocznej ścianie CSW. Coś, co ja bym nazwała świetlnym łamańcem, a co w rzeczywistości miało być “próbą połączenia świata makro z pięknem i modułowością świata mikro”. To taki rodzaj sztuki, której zwykły śmiertelnik nie zrozumie, o czym doskonale świadczy podsłuchana przy instalacji scenka:

Mała dziewczynka, z przejęciem w głosie pyta swojego tatę: Tato, a co to za sztuka?

Tata, trochę zmartwiony, że nie potrafi córeczce wyjaśnić: Nie wiem, jakaś niezrozumiała.

Przestrzenie 3D województwa kujawsko-pomorskiego

Gdzie: Ulica Bankowa

Kiedy: 25-30.08.2015, 20.30-24.00

Musimy przyznać, że ten punkt nie do końca odhaczyłyśmy podczas naszego zwiedzania. Dotarłyśmy do wąskiej uliczki, gdzie ciągnęła się długa kolejka do czegoś, co wyglądało jak wystawa zdjęć. Dlatego też podejście bliżej sobie odpuściłyśmy. Poza tym ten punkt programu wydawał się “mocno sponsorowany”.

Poniżej możecie zobaczyć jeszcze kilka zdjęć z tegorocznego Bella Skyway Festival

słowa kluczowe: dr quinn sezon 4 chomikuj, sony ericsson wt13i gry, graj teraz barbie, czarodziejki odcinek 178, violetta odcinek 15 sezon 3, chwała bądź bogu w trójcy jedynemu